Breaking News

Deset najčudnijih utrka u povijesti Formule 1!

Potpuni potop staze, neočekivani krš i lom, namjerno zabijanje u zid i masovna odustajanja. Neke utrke u povijesti Formule 1 definitivno su ponudile čudan rasplet događaja!

Očekuj neočekivano! Tako to ponekad bude u Formuli 1, automobilističkom natjecanju u kojem ishod utrka u značajnoj mjeri ovisi o vremenskim uvjetima, a katkad i o pouzdanosti bolida te tome koliko su vozači koncentrirani na samoj stazi.

A neke su utrke stvarno ponudile rasplet koji baš nitko nije mogao predvidjeti, i to na vrlo neobičan pa čak i bizaran način. Evo kojih 10 utrka možemo s pravom nazvati najčudnijima u povijesti Formule 1.

Spa Francorchamps 2021.

Najkraća utrka ikad, koje zapravo u nedjelju nije ni bilo! Na otvaranju drugog dijela Formula 1 sezone organizatori su podcijenili belgijsku kišu i nisu pomaknuli start nekoliko sati ranije, kada je još bilo izgleda da se utrka održi.


Foto:Tweeter

Vidjeli smo dva bezuspješna pokušaja izlaska vozača na stazu, u pratnji sigurnosnog automobila, nakon kojih je Max Verstappen proglašen pobjednikom, uz Russella i Hamiltona na postolju. Službeno se vodi da su odrađena tri kruga.

Tako su po prvi put dodijeljeni polovični bodovi u Formuli 1 na temelju kvalifikacija, ali čak ni to zapravo nije točno, jer ostali su bodova čak trojica koji su bili među 10 u subotu: Valtteri Bottas i Lando Norris zbog startnih kazni, a Sergio Perez jer je uspio izletjeti sa staze unatoč tome što pravog utrkivanja nije bilo...

Montreal 2011.

Utrka kojoj kao da nema kraja! Slično kao Spa ove sezone, samo u malo blažem obliku, Montreal je bio kišom potopljen 2011. godine, zbog čega je utrkivanje nekoliko puta prekidano, a vozači i navijači satima su strpljivo morali čekati na nastavak.


Foto:Tweeter


Sa svim tim prekidima utrka je trajala više od četiri sata, najduže u povijesti Formule 1, no kad se kiša malo smirila, nadmetanje na stazi bilo je fantastično, a odluka o pobjedniku pala je doslovno nekoliko zavoja prije kraja, kad je Jenson Buttom prošao Sebastiana Vettela i preoteo mu trijumf u posljednjem krugu.

Singapur 2008.

U povijesti Formule 1 bilo je mnogo timskih odredbi koje su krojile ishod utrka, kako bi vozačke zvijezde pojedinih ekipa došle na svoje, na štetu 'vodonoše'. No, baš narediti nekome da se zabije u zid kako bi pomogao kolegi da pobijedi, to smo vidjeli samo u Singapuru 2008. godine.

Tad se Nelsinho Piquet zabio u ogradu kako bi izašao sigurnosni automobil, a Fernando Alonso profitirao i izbio u vodstvo. Trebalo je više od godinu dana da se otkrije ova spačka, a tadašnji šef Renaulta Flavio Briatore platio je to suspenzijom nakon koje se više nije vraćao u sport.
Felipe Massa smatra da je upravo zbog ovog incidenta ostao bez titule, ali svakako mu nisu pomogli ni mehaničari Ferrarija, koji su mu ostavili crijevo za točenje goriva na bolidu, s kojim je izašao iz boksa i krenuo natrag na stazu!

Indianapolis 2005.

Čudno može biti intrigantno i uzbudljivo, ali ponekad može biti i – dosadno. U Indianapolisu 2005. godine Michelin je donio nepouzdane gume koje su pucale pri velikim brzinama, što je posebno osjetio Ralf Schumacher, koji je izletio pri velikoj brzini u svojoj Toyoti, dan prije utrke.


Foto:Tweeter


Dogovor oko usporavanja staze nije postignut pa se čak 14 vozača povuklo iz utrke prije samog starta. Samo tri momčadi na Bridgestone gumama su startale, s ukupno šest bolida: Ferrari, Jordan i Minardi. Michaelu Schumacheru nije bio problem pobijediti Rubensa Barrichella, a do jedinog postolja u karijeri stigao je Thiago Monteiro.

Spa Francorchamps 1998.

Što zbog vremenskih uvjeta, što zbog karakteristika staze, Belgija nam svake sezone ponudi neku dramu, a vrhunac smo doživjeli 1998. godine, kad je u kišnim uvjetima odmah nakon starta izbio rijetko viđeni masovni sudar, u kojem je sudjelovalo čak 13 vozača. Krš i lom za pamćenje!


Foto:Tweeter


Kao da to nije bilo dosta, Michael Schumacher koji je vodio s prednošću od gotovo cijelog kruga uspio se zabiti u Davida Coultharda, timskog kolegu Mike Hakkinena, rivala s kojim se borio za naslov. Nije iznenađenje da je zbog toga uslijedilo naguravanje u boksu. Damon Hill u Jordanu je profitirao iz svih tih incidenata i kao pobjednik prošao ciljem.

Monte Carlo 1996.

Ono kad kao da nitko ne želi pobijediti u utrci! Događa se to svakih desetak godina na ulicama Monte Carla, a posebno je to bilo izraženo 1996. godine, u utrci u kojoj su favoriti odustajali jedan za drugim, da bi na kraju ciljnu zastavicu ugledalo samo tri vozača, a klasificirano ih je samo sedam!


Foto:Tweeter


Najbolje se u tome snašao Olivier Panis koji je za volanom Ligiera ostvario svoju jedinu Formula 1 pobjedu u karijeri, ispred Davida Coultharda i Johnnyja Herberta.

Adelaide 1991.

"Zašto se današnji vozači boje kiše? Generacija Senne i Prosta vozila je pa makar staza bila močvara!" Riječi su to kojima fanovi Formule 1 često veličaju staru gardu, ali nije baš uvijek bilo tako, tijekom osamdesetih i devedesetih.


Foto:Tweeter


Utrka u Adelaideu 1991. godine pretvorila se u potpuni kišni potop i bila je do ovosezonske Spa najkraća u povijesti Formule 1. Prekinuta je nakon samo 14 krugova, što su zahtijevali sami vozači uključujući Sennu, jer su uvjeti na stazi bili nemogući za utrkivanje. Ayrton Senna je pobijedio uz polovičnu podjelu bodova, ispred Mansella i Bergera.

Dallas 1984.

Organizirati utrku na užarenom parkiralištu usred ljeta pokazalo se kao vrlo loša ideja 1984. godine u Dallasu, gdje se staza na temperaturi većoj od 40 stupnjeva Celzijusa doslovno raspadala pred očima navijača, a samo osam vozača je uspjelo doći do cilja.


Foto:Tweeter


Među njima je bio i Nigel Mansell kojem je bolid otkazao u posljednjim metrima, no uspio ga je dogurati do cilja, završivši na šestom mjestu, prije nego se onesvijestio. Jedan od najupečatljivijih kadrova elitnog automobilističkog natjecanja. Pobjedu je odnio Keke Rosberg, ispred Arnouxa i De Angelisa.

Monte Carlo 1982.

Znamo iz Panisovog primjera da je u Monte Carlu sve moguće, ali još luđem scenariju smo svjedočili 1982. godine, kad su se posljednji krugovi utrke pretvorili u neviđenu dramu i najluđu završnicu ikad viđenu.


Foto:Tweeter


Alain Prost je bio taj koji je sigurno vodio tri kruga prije kraja, no zatim je počela padati kiša i Francuz je izletio. Vodstvo je preuzeo Riccardo Patrese, no i on je zatim izgubio kontrolu nad bolidom i stao. Didier Pironi je bio sljedeći vodeći no otkazao mu je motor u posljednjem krugu, a Andrea de Cesaris je ostao bez goriva, a tako i bez pobjede. Derek Daly također je mogao do trijumfa, ali je i on izletio, da bi na kraju Patrese uspio pokrenuti bolid i proći ciljem kao pobjednik.

Fuji 1976.

Ono kad vodeći čovjek u prvenstvu Formule 1 odluči nakon dva kruga da ne želi voziti odlučujuću utrku sezone!


Foto:Tweeter


Da, tako je to bilo legendarne 1976. godine na japanskoj stazi Fuji, kada je Niki Lauda odustao zbog opasnih uvjeta na stazi i dao priliku osvojiti titulu prvaka Jamesu Huntu, na užas čelnika Ferrarija koji su mu to jako zamjerili, unatoč herojstvu povratka na stazu nakon nesreće na Nürburgringu.
Hunt je to uz mnogo muke na kraju i iskoristio, osvojivši treće mjesto, a s njim taman toliko bodova koliko mu je bilo potrebno da s jednim bodom prednosti ugrabi svoj jedini naslov prvaka...(RedBull)